This tag is spcially designed based on PCB and PPS base material, it is with water-proof, high washing cycle ability, Super acidic,Super basie.Widely used used in laundry, special clothing, school uniforms, clothing production management, product tracking, warehouse inventory etc.
Brand:
SunriseItem NO.:
SR-TAG-P3030Payment:
T/T,Western Union,PaypalProduct Origin:
Shenzhen,ChinaColor:
BlackShipping Port:
Shenzhen,China
Specification
Physical Specification | |
Tag Dimension: | Dia 30 mm,thickness 2.2 mm |
Mounting method: | Sewn or put into pocket |
Affixes to: | Linens and garments or other fileds that need the tags |
Housing material: | PPS(double side) |
Colour: | Black |
Weight: | About 2g |
Electrical Specification | |
Protocol: | ISO14443A/ISO15693/ ISO 18000-6C & EPC Class1 Gen2 |
Frequency: | 13.56MHz or 860~960MHz |
| Chips Available: | HF:N TAG213/215/216, I CODE X, F08 etc. UHF:U code 8 etc. upon client's request |
Memory: | Reated to chips |
Read Cycles: | 100,000 cycles, 10 year data retention |
Read Range: | Reated to chips |
Environmental | |
Storage: | -20ºC - 85ºC |
Operating: | -25ºC - 180ºC |
| Chemical resistance: | Detergent, softener, bleach (oxygen/chlorine), alkali |
| IP rating | IP 68 |
Other Performance | |
Washing performance | Washing: 220℃/50 hours Short-term temperature resistance:`260℃/30 seconds |
| Vibration: | ISO/IEC 68.2.6 (10g, 10..2000Hz, 3 axis, 2.5h) |
| Mechanical shock: | ISO/IEC 68.2.27 (100g, 6ms, 6 axis, 20 times per axis) |
| Mechanical stability: | Axial / radial compression strength: 1000N / 500N (10 seconds, static). |
| Water pressure: | 40 bar (10 hours) |
| Washing cycle: | 200 times |





Industrial washing;
Linen tracking;
Medical clothing management;
Personnel inspection management.
