Silicone PET Tag: NFC Tap-to-Access
C chip—tap with any smartphone for instant pet info (no scan needed). Works in low light/mud—reliable in emergencies.
Fade & Scratch-Proof
Scratch/fade-resistant surface. Laser details stay legible for years. No tarnishing or cracking—saves replacement costs.
Brand:
SunriseItem NO.:
SR-PET-S019Payment:
T/T, Western Union, PaypalProduct Origin:
Shenzhen, ChinaColor:
CustomizedLead Time:
10-12 days
NFC Tap-to-Access
Built-in NFC chip—tap with any smartphone for instant pet info (no scan needed). Works in low light/mud—reliable in emergencies.
Fade & Scratch-Proof
Scratch/fade-resistant surface. Laser details stay legible for years. No tarnishing or cracking—saves replacement costs.
| SPECIFICATION(SR-PET-S019) | |
| Type |
Flexible Silicone NFC Tag Matte Silicone QR RFID PET Tag |
| Chip | NTAG 213/215/216 Silicone Pet Tag |
| Frequency | 13.56Mhz, 125Khz |
| Read Distance | 0-50 mm |
| Material | Silicone |
| Size | 46*33mm, 40mm*35mm, 67*42mm, 50*30mm or Customized Size or Customized Shape & Size |
| Colour | White, Black, Red, Pink, Blue or Customized According to Your Needs |
| Weight | 8g |
| Packaging | Opp bag:40X40X10 mm or as your requirements |
| Write Endurance | 100,000 times |
| Applications | NFC pet tags for pets lost and found,etc |
| Customization Options | |
| Chip | 13.56Mhz: 213/215/216,S50 1K /4K S70, EV1/EV2/EV3 2K/4K/8K, Ultralight EV1, UTL/UTL-C, I CODE 2 SLIX Sli/-S/-X etc |
| 125Khz: TK4100, EM4200, T5577, EM4305, EM4450, etc | |
| Protocol | ISO7815/ISO14443A/ISO15693 |
| Material | Epoxy,PVC,Silicone and Metal |
| Craft | Logo Printing, UID/Number Printing, Laser Printing, UV Printing, Data Encoding, Laser Engraving Number, Embossing Number, Barcode, Series Number Punched etc. |
| Advantags |
NFC Silicone Pet tag: Waterproof & Weather-Resistant Performance
|