Silicone PET Tag: Multi-Scenario Utility Focus
This all-in-one NFC silicone tag eliminates the need for multiple tags and paper records, delivering seamless performance across scenarios: daily walks (anti-lost), veterinary visits (health data sharing), pet boarding (care guideline access), and grooming appointments (special needs communication). It simplifies pet management for time-constrained pet parents.
Brand:
SunriseItem NO.:
SR-PET-S031Payment:
T/T, Western Union, PaypalProduct Origin:
Shenzhen, ChinaColor:
CustomizedLead Time:
10-12 daysMulti-Scenario Utility Focus
This all-in-one NFC silicone tag eliminates the need for multiple tags and paper records, delivering seamless performance across scenarios: daily walks (anti-lost), veterinary visits (health data sharing), pet boarding (care guideline access), and grooming appointments (special needs communication). It simplifies pet management for time-constrained pet parents.
| SPECIFICATION(SR-PET-S031) | |
| Type | High Quality NFC Waterproof Silicone Circle Pet ID Tag Product |
| Chip | NTAG 213/215/216 Silicone Pet Tag |
| Frequency | 13.56Mhz, 125Khz |
| Read Distance | 0-50 mm |
| Material | Silicone |
| Size | 46*33mm, 40mm*35mm, 67*42mm, 50*30mm or Customized Size or Customized Shape & Size |
| Colour | White, Black, Red, Pink, Blue or Customized According to Your Needs |
| Weight | 8g |
| Packaging | Opp bag:40X40X10 mm or as your requirements |
| Write Endurance | 100,000 times |
| Applications | NFC pet tags for pets lost and found,etc |
| Customization Options | |
| Chip | 13.56Mhz: 213/215/216,S50 1K /4K S70, EV1/EV2/EV3 2K/4K/8K, Ultralight EV1, UTL/UTL-C, I CODE 2 SLIX Sli/-S/-X etc |
| 125Khz: TK4100, EM4200, T5577, EM4305, EM4450, etc | |
| Protocol | ISO7815/ISO14443A/ISO15693 |
| Material | Epoxy,PVC,Silicone and Metal |
| Craft | Logo Printing, UID/Number Printing, Laser Printing, UV Printing, Data Encoding, Laser Engraving Number, Embossing Number, Barcode, Series Number Punched etc. |
| Advantags |
NFC Silicone Pet tag: Cost-Effective Long-Term Solution
|