Metal Pet Tag:Fast Scanning QR Codes
Laser-engraved QR codes on zinc alloy scan faster than printed plastic codes, even when slightly dirty. Rescuers can access data in seconds, critical for emergency situations.
Brand:
SunriseItem NO.:
SR-PET-M035Payment:
T/T, Western Union, PaypalProduct Origin:
Shenzhen, ChinaColor:
CustomizedShipping Port:
ShenZhenLead Time:
10-12 days
Allergy-Free Materials
Free of nickel, latex, and harmful chemicals, these tags meet hypoallergenic standards. Safe for pets with skin sensitivities or owners handling the tag regularly.
| SPECIFICATION(SR-PET-M035) | |
| Type | Metal Pet Tag |
| Material | Alloy Metal |
| Size | Φ31mm , 29mm, 25mm, 23mm or Customized Size or Customized Shape & Size |
| Shape | Any shape can be available |
| Feature | Unique QR code and ID code |
| Advantage | Waterproof and Durable |
| Back | Engraved dog's information |
| Colour | White, Black, Red, Pink, Blue or Customized According to Your Needs |
| Weight | 10g |
| Process | Die Casting+Polish+Plating+Engraved |
| Packaging | opp bag:4X4X1 cm cm or as your requirements |
| Applications | Metal pet tags for pets lost, found and tracking, Access Contorl, Identification, Hotel key Card |
| Customization Options | |
| Material | Epoxy,PVC,Silicone and Metal |
| QR Code | Available |
| Logo | Personalized Custom Logo |
| Craft | Logo Printing, UID/Number Printing, Laser Printing, UV Printing, Data Encoding, Laser Engraving Number, Embossing Number, Barcode printing, etc. |
| Advantages |
Universal Collar Compatibility Designed for maximum versatility, our NFC metal pet tags are compatible with all types of collars, harnesses, bandanas, and pet gear. Available in multiple sizes—from 0.8-inch micro tags for small cats to 1.5-inch tags for large dogs—the lightweight design works seamlessly with delicate kitten collars, thick working dog harnesses, and stylish fabric bandanas alike. The smooth epoxy edges won't catch on fabric, fur, or hardware, while the durable split ring attachment fits standard collar loops of all widths. Unlike specialized plastic tags that only fit specific collars, our tags adapt to your pet's gear, eliminating the need to purchase new collars to match the ID tag. |